ביה"ס הדמוקרטי סאדברי ירושלים

מודל סאדברי

כבוד האדם

הערך העליון בבית הספר הוא כבוד לכל אדם באשר הוא. חופש, אמון, אחריות – כל אלה הינם פועל יוצא של ערך זה, ומבטאים את הכבוד שלנו לרצונות, לצרכים ולבחירות של התלמידים כבני אדם אוטונומיים. בסאדברי, הצעיר שבתלמידים זכאי לאותו היחס כמו הוותיק שבצוות, וכולם אחראים לשמור יחד על סביבה בטוחה ומכבדת.

שוויון

בית הספר מתנהל כקהילה דמוקרטית שהתלמידים והצוות הם שותפים שווים בניהולה. לכל חברי הקהילה יש גישה מלאה למוסדות בית הספר, ואת הזכות להשתתף ולכהן בהן כבעלי תפקידים. תלמידים וצוות מחויבים בשמירה על חוקי בית הספר, אשר נקבעים באסיפת בית הספר, ונאכפים על ידי הרשות השופטת, הוועדה לזכויות הפרט.

קהילה רב גילית

בית הספר פועל כדגם של חברה אנושית רב-גונית, בה אנשים יוצרים קשרים באופן אורגני, ללא חלוקה לפי שכבת גיל. הילדים הקטנים לומדים מתוך התבוננות בגדולים ורואים בהם משאב ועזרה, בעוד לגדולים ניתנת הזדמנות לקחת את תפקיד הבוגר האחראי ולהיות דמות משמעותית עבור אחרים. 

חופש

כל ילד הוא אדם ייחודי, והדרך שסלולה בפניו ייחודית גם כן. בסאדברי, ילדים חווים כל יום חופש – חופש תנועה, חופש ביטוי, חופש מצפון – וכך סוללים בעצמם את דרכם. אחד המסרים המרכזיים של בית ספרנו הוא: היה מי שאתה. תלמידים אינם צריכים להשתנות כדי לרצות אחרים או לחיות לפי תכנית שהוכתבה להם.

אמון

יש לנו אמון מלא ביכולתו של כל ילד לצמוח, לפתח את עצמו ולהגשים את שאיפותיו. הילד אינו צריך לזכות באמון, אלא שאמון הוא הערך שמכתיב את ההתנהלות, ומהווה את הבסיס לקשר בין חברי הקהילה ובין הצוות לתלמידים. ילד שגדל עם אמון, גדל להאמין בעצמו.

ניהול עצמי

בבית הספר ילדים מקבלים את החופש לנהל את יומם באופן מלא. החופש מאפשר לתלמידים להציב בפני עצמם אתגרים ולמלא אחר שאיפותיהם תוך עניין והנאה. הם מפתחים כישורים ומיומנויות הנדרשים להצלחה בעולם דינאמי ומשתנה, ביניהם היכולת לרכוש ידע בכוחות עצמם, ביטחון ביכולתם לפתור בעיות ויכולת להתנהל בקהילה הטרוגנית.

למידה מתוך הנעה עצמית

בני האדם הם סקרנים מטבעם, והלמידה המשמעותית ביותר היא זו הנובעת מתוך הנעה עצמית. בבית הספר – כמו בחיים – הלמידה מתרחשת בכל מקום ובכל זמן בין אם במשחק חופשי או בשיחה, לבד או בקבוצה, באופן יזום או בספונטניות. בית הספר מציע זמן, משאבים, מרחב בטוח וקהילה תומכת, בהם כל תלמיד יכול לגלות ולפתח את עצמו, בדרך ובקצב שלו.

אחריות

ניהול עצמי והשתתפות פעילה במוסדות הדמוקרטיים של בית הספר הינם היבטים יומיומיים של החיים בסאדברי. תלמידים לומדים כבר מגיל צעיר לקחת אחריות על עצמם ועל סביבתם.

איך זה עובד?

ביום לימודים טיפוסי ניתן למצוא תלמידים בכל הגילאים, עוסקים במגוון פעילויות בכל רחבי בית הספר. חלקם יושבים בסלון ומנהלים שיחות, חלקם קוראים, חלקם מנגנים בחדר מוסיקה וחלקם יושבים מול המחשב או עוסקים באומנות, משחקים חיי שרה בחצר או מבשלים ארוחה משותפת במטבח.

בית הספר מנוהל על ידי האסיפה, בה יש קול שווה לכל תלמיד או איש צוות (חברי אסיפת בית הספר). האסיפה היא הסמכות העליונה הקובעת את חוקי בית הספר, התקציב, בעלי התפקידים ונושאים הנוגעים לניהול חיי היומיום של בית הספר. את האסיפה מנהלים יו”ר האסיפה ומזכיר האסיפה הנבחרים לתפקיד באמצעות בחירות דמוקרטיות. באסיפה רשאי כל חבר להביע את עמדתו לגבי הנושאים הנידונים וניתנת לו זכות הצבעה. כל חבר אסיפה רשאי להגיש הצעה לחקיקה, תיקון או ביטול של חוקים, וכדי שהצעתו תתקבל עליה לעבור בהצבעת רוב.

הוועדה לזכויות הפרט היא הגוף המשפטי של בית הספר. הוועדה, המורכבת מתלמידים ואנשי צוות, מתכנסת מידי יום ומטפלת בכל ענייני המשמעת. הוועדה דנה בתלונות על הפרות חוק שהוגשו לה בכתב על ידי תלמידים או אנשי צוות ולאחר שמיעת טענות הצדדים, מחליטה אם לנקוט בצעדים משמעתיים. כל חברי קהילת בית הספר משתתפים בוועדה על פי תורנות.

בעלי התפקידים נבחרים לכך באסיפת בית הספר. הם אחראים על תחומים שונים כגון:, קבלת תלמידים, כספים, נוכחות, ניקיון, אחזקה, כו’. בסמכותם לקבוע נהלים ולאכוף אותם.

תאגיד הוא קבוצת אנשים המתעניינים בנושא משותף ורוצים לקדם אותו בבית הספר באמצעות פעילויות, אירועים, שיעורים, גיוס כספים, רכישת ציוד וכו’. לדוגמא, תאגיד טיולים אחראי על תכנון וביצוע הטיולים בבית הספר. תאגיד חיות מנהל פינת חי, תאגיד מוסיקה מרכז את פעילות המוסיקה, מפיק ערבי הופעות ורוכש ציוד. תאגידים מוקמים לפי יוזמות של תלמידים ואנשי צוות.

קישורים מעניינים

ראיונות עם תלמידי סאדברי מסביב לעולם

ראיונות מכנס סאדברי בינלאומי

אתר בית ספר סאדברי ואלי

The Alliance for Self-Directed Education

גלילה לראש העמוד